O Laureacie "Żurawiny 2013" z portalu informacyjnego LITWA 24:

Waldemar Tomaszewski nagrodzony za szczególne zasługi na rzecz Polaków na Kresach

 

Symbolicznym momentem tegorocznego Święta Plonów Ziemi Solecznickiej, w obecności licznego grona uczestników uroczystości, w tym dostojnych gości z kraju i zagranicy, było wręczenie przez przedstawicieli Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Waldemarowi Tomaszewskiemu, przewodniczącemu Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, europosłowi, laureatowi tegorocznej Nagrody Żurawina, statuetki, która jest przyznawana za szczególne zasługi na rzecz Polaków na Kresach. W gronie laureatów są m.in. Tadeusz Konwicki, Bernard Ładysz, Barbara Wachowicz, prof. Andrzej Stelmachowski, prałat Józef Obrembski.

Odbierając wyróżnienie, Waldemar Tomaszewski skromnie zaznaczył, że jest to przede wszystkim uhonorowanie Ojczyzny Wileńszczyzny.

- Spotkał mnie wielki zaszczyt znalezienia się w tak zaszczytnym gronie laureatów tej Nagrody. Jest to nagroda dla mojej Ojczyzny Wileńszczyzny, dla tych, którzy stoją tu na straży wiary i polskości – mimo nieprzychylnych warunków, które nastały w wyniku zmian po ostatniej wojnie. Jest to też nagroda dla Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, której mam zaszczyt przewodniczyć: dla jej członków, sympatyków, wyborców – odbierając statuetkę powiedział Waldemar Tomaszewski i dodał, że sukcesy AWPL są dostrzegane i doceniane również poza granicami Litwy.

- Nasi Przyjaciele z Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, wraz z nami cieszą się z sukcesów AWPL, z mocnej pozycji partii, z powołania swojej własnej frakcji i delegowania swoich przedstawicieli do Rządu – dodał Waldemar Tomaszewski podczas niedzielnego Święta Plonów.

Nagroda Żurawina, ustanowiona w 2002 r. przez prezesa Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Ryszarda Liminowicza, jest przyznawana za wysławianie piękna Kresów, pielęgnowanie ich kultury oraz tworzenie więzi pomiędzy Polakami w kraju i za wschodnią granicą.

W rozmowie z portalem L24.lt Ryszard Liminowicz podkreślił, że Kapituła Nagrody podjęła decyzję, która odzwierciedla poparcie dla tegorocznego laureata.

- Przebywając na Litwie pytałem mieszkańców, jaki działacz jest najbardziej wart tej Nagrody. Najczęściej padało nazwisko Waldemara Tomaszewskiego, dlatego można powiedzieć, że mieszkańcy Litwy sami wybrali laureata tej Nagrody – decyzję Kapituły tłumaczył Ryszard Liminowicz, prezes Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej.

Nagrodę tegorocznemu laureatowi wręczono w marcu br. podczas XX Jubileuszowego Kaziuka Wileńskiego w Poznaniu, jednakże z powodu natłoku obowiązków Waldemar Tomaszewski nie mógł osobiście odebrać statuetki. Z rąk wiceprezydenta Poznania, Dariusza Jaworskiego, odebrała ją Regina Sokołowicz, prezes Zespołu Pieśni i Tańca Solczanie z Solecznik, zaś Nagrodę Waldemarowi Tomaszewskiemu osobiście wręczono podczas tegorocznych dożynek w Solecznikach.

www.L24.lt

2013-09-18