Bernard Ładysz w Wilnie

90 lat temu urodził się w Wilnie wybitny śpiewak operowy - Bernard Ładysz.

Kiedy w roku 2005 Bernard Ładysz na scenie na Starym Rynku w Poznaniu podczas Kiermaszu Kaziukowego odbierał nagrodę ŻURAWINA powiedział, że spełniły się prawie wszystkie jego marzenia. Z wyjątkiem jednego. Marzy, aby pożegnać się z Wilnem w dobrym towarzystwie poznańczyków. Dlatego wspólnie z żoną Leokadią Rymkiewicz-Ładysz wziął udział w organizowanej /.../ przez Biuro Podróży "...wicze" wyprawie. (tekst za: Stefan Drajewski "Wilno jest ciągle polskie. Bernard Ładysz pożegnał się z rodzinnym miastem" Głos Wielkopolski 15.09.2006 r.)

"Podróż do Wilna okazała się wielką niespodzianką. Na nowo zakochałem się w swoim rodzinnym mieście" - wspominał artysta.

Bernard Ładysz przy Ostrej Bramie w Wilnie. 

"Mieszkaliśmy przy ulicy Połockiej 1. To jest najwyższy dom przy tej ulicy. Niestety jest bardzo zaniedbany, podwórko zarosło".

Na zdjęciu: fragment kamienicy na Zarzeczu, w której mieszkała kiedyś rodzina Bernarda Ładysza.

"Podczas tej sentymentalnej podróży pojechaliśmy także na prawdziwą polską wieś - do Dukszt Pijarskich. Przeżyłem szok. Tam dzieci są naprawdę patriotami. Tam naprawdę panuje duch polski. One mówią Mickiewiczem, Konopnicką, Słowackim".

Na zdjęciu: Bernard Ładysz w polskiej szkole w Duksztach Pijarskich na Litwie

Bernard Ładysz rozmawia z Czesławą Bartoszewicz - dyrektorem polskiej szkoły w Duksztach Pijarskich na Litwie

Cytaty wg: Stefan Drajewski "Wilno jest ciągle polskie. Bernard Ładysz pożegnał się z rodzinnym miastem" Głos Wielkopolski 15.09.2006 r.

Zdjęcia: archiwum TMWiZW O/Poznań

Powrót do  >> Aktualności

Przejdź do >> Strony Głównej << Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział w Poznaniu