Jubileuszowy bigos „Kapeli Wileńskiej"

„Kapela Wileńska” obchodzi swoje dwudziestolecie.

Był głośny koncert. W Poznaniu...?

Dlaczego dali występ nie w Wilnie, Solecznikach, ani żadnej innej miejscowości Wileńszczyzny, choć przecież jej mieszkańcy od lat niezmiennie cenią talent tych niezrównanych wykonawców naszego „miejskiego folkloru”? Kapela swoje dwudziestolecie świętowała 4 grudnia w dalekim Poznaniu, bowiem tam odbywała się 11 już edycja Bigosu Nowogródzko-Wileńskiego po Wielkopolsku, imprezy organizowanej przez tamtejsze Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej.

Bigos jest jednym z wielu wydarzeń poświęconych kulturze Wileńszczyzny i Nowogródczyzny organizowanym przez tę organizację, jednak tylko bigosowe koncerty oraz tradycyjny jarmark kaziukowy (który przypadł do gustu zwykłym poznaniakom na tyle, że jak sami mówią „wileńskie, nie wileńskie, ale Stary Rynek bez Kaziuków to już by nie było to”) gromadzą aż tak szeroką publiczność wśród „niewileńskich” mieszkańców nadwarciańskiego grodu. Ponieważ jednak w grudniu aura nie sprzyja świętowaniu na dworze, Bigos odbywa się w przestronnych wnętrzach zamku cesarskiego w Poznaniu. Nie jest to jednak typowy, „grzeczny” koncert, na którym publiczność w wieczorowych kreacjach słucha gwiazd estrady, a potem w najlepszym wypadku komentuje widowisko w foyer lub w kolejkach do szatni.

Impreza Towarzystwa Miłośników Wilna wygląda nieco inaczej i zapewne to „nieco” przesądza o niespodziewanej popularności wśród publiczności (a wypełnić szczelnie Salę Wielką poznańskiego zamku naprawdę nie jest łatwo!) – tutaj po części jak najbardziej kulturalnej następuje nie mniej ważna – biesiadna. I to w dosłownym tego słowa znaczeniu – tytułowy bigos i inne dania, które dla nas są codziennością, a dla poznaniaków – egzotyką, zapewniają świetni uniwersyteccy kucharze. Warto przy tym zauważyć, że dobór koncertujących zespołów sprawia, że artyści z nie mniejszym zapałem koncertują i podczas części biesiadnej – tak też było i w tym roku, gdy łasuchom kresowych przysmaków przygrywał na akordeonie

Romuald Piotrowski, a publiczność mogła wraz z artystami śpiewać wileńskie piosenki.

Jednak, choć część biesiadna Bigosów jest świetnym i popularnym pomysłem, nie znaczy to jednak, że boją się jej poważniejsi goście. Wprost przeciwnie! Jednym z wiernych sympatyków Towarzystwa jest prof. Stefan Stuligrosz, prowadzący światowej sławy chór chłopięcy Poznańskie Słowiki, a wśród składających życzenia Kapeli Wileńskiej był zarówno Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marek Woźniak, jak i wiceprezydent Poznania, Maciej Frankiewicz. Największy jednak aplauz wzbudził jubileuszowy podarunek sponsora Towarzystwa, pana Józefa Konarczaka. Jak sam powiedział, nie jest kwiaciarzem, a rzeźnikiem, a więc wręczył zespołowi kosz wypełniony... wędlinami (20 kg na 20-lecie). Pytany o sposób na organizację tak oryginalnej, a jednocześnie udanej imprezy,  prezes Towarzystwa Miłośników Wilna, Ryszard Liminowicz, opowiada:

- To przede wszystkim zasługa naszych członków i sympatyków, niezwykle pomaga nam też przychylny stosunek władz – bez finansowego wsparcia poznańskiego magistratu Bigos po prostu nie mógłby się odbyć. No i cieszymy się, że Centrum Kultury Zamek niezmiennie, od lat, gości naszą imprezę - na jego poparcie  zawsze możemy liczyć.

Ciepło o swej wizycie nad Wartą wypowiada się i sama Kapela.
 
- Trafiliśmy do Poznania po raz pierwszy w 1991 roku - opowiada kierownik zespołu, Romuald Piotrowski. - Od tego czasu koncertowaliśmy już tutaj dwadzieścia razy, więc można powiedzieć, że mamy tutaj też taki dodatkowy jubileusz.
 
Zespół zapewnił także, że z całą pewnością nie była to jego ostatnia wizyta.

Kiedy po kilku godzinach sale zamkowe opuszczali rozrzewnieni Wilniucy, ich dzieci, ale i wcale niemała grupa zupełnie „niewileńskich”  Poznaniaków, dominującym motywem rozmów był żal, że kolejna okazja do spotkania z tradycjami naszego miasta będzie dopiero w marcu, na Kaziukach...

 

Michał Erenz

 

Powrót do >> Aktualności << Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej w Poznaniu.

>> Strona Główna << Towarzystwa Miłośników Wilna Oddział Poznań