Na pamiątkę pieszej pielgrzymki króla Władysława Jagiełły do Poznania

 

600 lat temu, po Zwycięstwie Grunwaldzkim, król Władysław Jagiełło zanim jeszcze zjechał do Krakowa, odbył pielgrzymkę dziękczynną do ufundowanego przez siebie w 1406 roku Kościoła Bożego Ciała i klasztoru karmelitów trzewiczkowych w Poznaniu, aby podziękować Bogu za zwycięstwo. Warto zauważyć, że król Jagiełło niektóre odcinki odbywał piechotą. Tak opisuje to wydarzenie w swoich kronikach  kanonik Jan Długosz: „Chcąc zaś dopełnić ślubu uczynionego przed wielką bitwą pod Grunwaldem, że dla uczczenia Najświętszego Sakramentu nawiedzi klasztor poznański, ruszył z Inowrocławia i przez Strzelno i Kwieciszków przybył do Trzemeszna; skąd ku czci Boga i św. Wojciecha pieszo udał się do Gniezna. Z Gniezna przybył do Pobiedzisk, a stąd znowu piechotą aż do Poznania do klasztoru Bożego Ciała pielgrzymował. Tu przybywszy w poniedziałek w wigilię ś. Katarzyny, i trzy dni poświęciwszy nabożeństwu, tą samą drogą wrócił do Inowrocławia.”

 

Dokładnie w 600-setną rocznicę królewskiej pielgrzymki - 24 listopada 2010 roku - Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej zorganizowało wyprawę tą samą trasą, jaką przebył król Władysław. Uczestnicy wyprawy podróżując dwoma autokarami zatrzymywali się w miejscowościach, które wymienił Długosz i nawiedzali świątynie pamiętające czasy Jagiełły. A następnego dnia, 25 listopada wzięli udział w uroczystej mszy św. odprawionej w  Kościele Bożego Ciała w Poznaniu na pamiątkę trzydniowych modłów króla.

 

Aby przypomnieć poznaniakom to nieco zapomniane wydarzenie powstał zamysł wmurowania stosownej tablicy w kościele, który wielokrotnie zresztą nawiedzał król Władysław Jagiełło. Podczas tegorocznych obchodów kaziukowych w Poznaniu - 4 marca, w dniu św. Kazimierza, Jagiełłowego wnuka – w Kościele Bożego Ciała wmurowano i poświęcono tablicę przypominającą dziękczynną pielgrzymkę króla. Tablica powstała z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, fundatorami zaś są: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Miasto Poznań i Parafia Bożego Ciała. Projektantem i wykonawcą jest Władysław Saletis - artysta rodem z Wilna, od wielu lat mieszkający w Poznaniu. Zaprojektował on również wydaną specjalnie z tej okazji kartę pocztową, rozprowadzaną podczas obchodów kaziukowych.   

Poświęceniu tablicy towarzyszyła uroczysta Msza św., którą odprawili w koncelebrze: ks. prałat Jan Stanisławski - delegat ks. Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego  i ks. Wojciech Maćkowiak - proboszcz Parafii Bożego Ciała. Podczas mszy św. zaśpiewał chór Poznańskie Słowiki. Uroczystość uświetnili swoją obecnością również przedstawiciele Bractw Kurkowych, Kawalerów Maltańskich oraz Stowarzyszenia Armii Krajowej. W nawie kościoła licznie zgromadzeni wierni obejrzeć mogli wystawę fotograficzną o królu Jagielle, będącą fragmentem wystawy prezentowanej podczas ubiegłorocznych Kaziuków.

 

Tekst: Małgorzata Jagielska

 

>> zobacz zdjęcia z wyprawy szlakiem króla Jagiełły

 

Powrót do >> Kaziuk w Poznaniu <<  Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział w Poznaniu.

 

Przejdź do >> Strony Głównej << Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział w Poznaniu.