Przed Świętami Bożego Narodzenia

                  z darami u Rodaków na Litwie

                      (8-11 grudnia 2014)

 

 

 

W dniach 8 - 11 grudnia 2014 przebywała na Litwie delegacja członków Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej z Poznania wraz z przedstawicielami darczyńców i mediów. Autokarem z MPK w Poznaniu przewieziono na Litwę dary zebrane na początku grudnia wśród mieszkańców Poznania i od licznych darczyńców. Dary przekazano przede wszystkim polskim szkołom na Wileńszczyźnie: Szkole im. Jana Pawła II w Wilnie oraz kilku szkołom w miejscowościach podwileńskich: w Duksztach Pijarskich, Rzeszy i Kolonii Wileńskiej. Upominki otrzymały również niektóre polskie zespoły artystyczne.

 

 

 

Uczniowie polskich szkół przywitali uczestników wyjazdu z darami różnorodnymi inscenizacjami ze  śpiewem i recytacją:

 

 

 

Od wielu już lat w grudniu przed Świętami Bożego Narodzenia Towarzystwo Miłośników Wilna w Poznaniu organizuje zbiórkę darów dla Rodaków na Wileńszczyźnie. Dary zbieramy w salce przy Kościele Świętego Krzyża w Poznaniu. Poniżej kilka zdjęć z tegorocznej zbiórki:

 

 

 

W czasie pobytu w Wilnie,

księża towarzyszący wyprawie

odprawili w Ostrej Bramie mszę św.

 

Podczas tegorocznego wyjazdu z darami uczestnicy wyjazdu odwiedzili również (tak samo jak w poprzednich latach) cmentarz na Antokolu w Wilnie. Są tam kwatery żołnierzy polskich poległych w latach 1919-1921. Co roku wymieniane są podniszczone wstążki biało-czerwone na żołnierskich mogiłach:

 

 

Fotografie: Małgorzata Jagielska i Barbara Napieralska

 

Wyjazd z darami na Wileńszczyznę w mediach:

W mediach i na stronach internetowych ukazały się relacje z grudniowego wyjazdu z darami na Wileńszczyznę zorganizowanego przez Towarzystwo Miłośników Wilna Oddział w Poznaniu.

Poniżej linki do niektórych relacji:

>> Telekurier <<

 >> Radio Merkury (strona internetowa) <<

>> Radio Merkury (Rozmowa z Krystyną Liminowicz i Krystyną Barczak-Ratajczak) <<

>> Strona internetowa miasta Sławno  <<