TOWARZYSTWO MIŁOŚNIKÓW WILNA I ZIEMI WILEŃSKIEJ - ROK 2012

Zbiórka darów dla Rodaków na Litwie

Od wielu już lat w grudniu przed Świętami Bożego Narodzenia Towarzystwo Miłośników Wilna w Poznaniu organizuje zbiórkę darów dla Rodaków na Wileńszczyźnie.

W roku 2012 akcja zbiórki darów trwała od 6 do 9 grudnia. Dary można było przynosić do sali katechetycznej przy Kościele Świętego Krzyża na Górczynie w Poznaniu w godzinach 12.00 - 20.00, a ewentualne datki można było wpłacać na Konto Towarzystwa Miłośników Wilna:

PKO BP I O/Poznań nr 21 1020 4027 0000 1702 0322 5638 (z dopiskiem "DLA RODAKÓW NA WILEŃSZCZYŹNIE")

>>  Więcej o akcji zbiórki darów dla Rodaków na Kresach <<

**************************************************************

KONCERT DLA WILNIAN

Doroczny koncert, przygotowany przez wychowawców i studentów Akademii Muzycznej odbywa się w grudniu w Auli Novej Akademii Muzycznej. Występują studenci i absolwenci Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej.

W roku 2012 Koncert odbył się we wtorek 4 grudnia o godz. 19.00 w Auli Novej Akademii Muzycznej w Poznaniu.

 

>>  więcej o Koncertach dla Wilnian  <<

**************************************************************

BIGOS

NOWOGRÓDZKO-WILEŃSKI PO WIELKOPOLSKU

24 listopada 2012 r. (sobota), godz. 17.00

Kościół Bożego Ciała w Poznaniu

 

17.00 - Krzysztof Styszyński barwnie przedstawił historię Kościoła Bożego Ciała w Poznaniu.         

17.20 - odbył się pokaz multimedialny nawiązujący do „Pieśni o ziemi naszej”  Wincentego Pola, a ukazujący nasze wędrówki po Kresach. Pokaz przygotowany przez Małgorzatę Jagielska z komentarzem Krystyny Liminowicz.

18.00 - Ks. Roman Hajduk odprawił Mszę św. w 602 rocznicę przybycia do świątyni króla Władysława Jagiełły na modły dziękczynne po Bitwie pod Grunwaldem.

Po mszy św. na dziedzińcu kościelnym było ognisko, bigos, barszcz i herbata. Grupa rekonstrukcyjna: damy i ułani z końmi stworzyli dodatkowo odpowiednią scenerię. Były wspólne śpiewy z Zespołem Kresowiacy z Lidy i Chórem Męskim Akord ze Swarzędza.

Następnie w sali przykościelnej odbył się występ polskiego zespołu KRESOWIACY z Lidy (Białoruś):

>> zobacz więcej zdjęć z Bigosu Nowogródzko-Wileńskiego 2012  <<

*

16 listopada 2012 Święto Matki Bożej Ostrobramskiej  - Matki Miłosierdzia

Towarzystwo Miłośników Wilna oraz Środowisko AK Ostra Brama zaprosili na Mszę św. do kościoła św. Wojciecha w Poznaniu na godz. 18.30

Podczas Mszy św. wystąpił Chór Cantores Christi, który działa przy parafii p.w. Chrystusa Króla w Poznaniu przy ul. Ostatniej prowadzonej przez Ojców Oblatów.

Chór powstał w 1993 roku. Inicjatorem jego powstania był ówczesny proboszcz O. Tadeusz Michaluk. Od początku dyrygentem jest p. mgr Sławomir Szkudlarek. Chór bierze udział w koncertach i przeglądach na terenie Poznania i całego Kraju. W roku 2000 wyjechał na pielgrzymkę do Rzymu i Włoch. Wielkim przeżyciem w czasie tej pielgrzymki było spotkanie z Ojcem Świętym. W 2002 roku chór odbył pielgrzymkę do sanktuariów w Lourdes i La Salette. Od kilku lat w repertuarze chóru jest Pasja wg Św. Łukasza poznańskiego kompozytora p. Józefa Kućki. Utwór ten był wykonywany w okresach wielkopostnych w wielu parafiach na terenie Poznania oraz innych miast polskich. W grudniu 2011 roku dzieło to zostało nagrane i jest dostępne na płytach CD.

*

 

6 listopada 2012 (wtorek) godz. 17.00, Wspólnota Polska (Stary Rynek 51 - I piętro)

Postać wileńskiej poetki Jadwigi Badowskiej przypomniała jej wnuczka Małgorzata Franek-Malinowska. Wieczór wypełniony był również recytacją poezji Jadwigi Badowskiej. Poezję poznańskiej poetki rodem z Wilna recytowali: Renata Baranowska i Dominik Górny. Opiekę muzyczno-artystyczno-techniczną nad spektaklem sprawował Grzegorz Grześkowiak.

 

Jadwiga Badowska, członkini Towarzystwa Miłośników Wilna w Poznaniu pisała również fraszki. Jeden z wierszy oraz kilka fraszek o członkach naszego Towarzystwa można przeczytać >> tutaj <<

>> Zdjęcia z poetyckiego wieczoru <<

*

1 listopada 2012

Poznańska kwesta na ratowanie nagrobków na wileńskim cmentarzu Rossa.

W Poznaniu odbyła się doroczna kwesta w godz. 10.00-16.00 na cmentarzach na Junikowie i Miłostowie. 

Jest to kwesta organizowana przez poznańskie media i Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. Kwestowali znani poznaniacy: politycy, artyści, dziennikarze oraz członkowie TMWiZW.

Pieniądze uzyskane podczas tegorocznej zbiórki przeznaczone zostaną na odbudowę kaplicy grobowej Felicjana Nowodniczańskiego. Grób ten wytypowała redakcja "Kuriera Wileńskiego" wspólnie z władzami cmentarza na Rossie.

Na Cmentarzu na Miłostowie kwestował Prezes Towarzystwa Miłośników Wilna - Ryszard Liminowicz.

>> więcej o Kweście <<

*

Pokaz multimedialny o Kraszewskim zaprezentowano w Sławnie na Pomorzu.

Jak czytamy na stronie Liceum w Sławnie:

"Pani Krystyna Liminowicz, absolwentka LO, polonistka, obecnie mieszkanka Poznania, w którym animuje działalność Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej wygłosiła w naszej szkole interesujący wykład pt. „Obrazy z życia i podróży – w 200. rocznicę urodzin Józefa Ignacego Kraszewskiego”.

„Chciejmy się tylko zastanowić nad swoim krajem, a znajdziemy w nim tysiąc wdzięków, pamiątek, tysiąc godnych zastanowienia przedmiotów” – napisał we wstępie do „Wspomnień Wołynia, Polesia i Litwy” Józef Ignacy Kraszewski. I taki był wykład – podróż po świecie kresów, „z których my wszyscy” i bez których trudno zrozumieć polską kulturę. W wykładzie uczestniczyła klasa 2b. Dziękujemy Pani Krystyno i zawsze serdecznie zapraszamy do sławieńskiego liceum!" Jarosław Strześniewski.

*

Wielkopolskim śladem Józefa Ignacego Kraszewskiego

6 października 2012
Przewodnik - Pan Krzysztof Klupp (Kustosz Muzeum Kraszewskiego w Poznaniu).
 
 
TRASA:
Poznań - OBJEZIERZE - LEDNICA -  MIŁOSŁAW - ŚRODA WIELKOPOLSKA - Poznań

W wycieczce wzięli udział członkowie Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział w Poznaniu i członkowie Towarzystwa Miłośników Wilna Oddział w Kaźmierzu.

Panu Kustoszowi
 
bardzo serdecznie dziękujemy za wspaniałe, merytoryczne i pełne kultury "oprowadzenie" członków i sympatyków Towarzystwa Miłośników Wilna w Poznaniu Wielkopolskim szlakiem Józefa Ignacego Kraszewskiego to był niezapomniany wyjazd będący uzupełnieniem naszych wspólnych dokonań w Roku Kraszewskiego. DZIĘKUJEMY!!!

Na zdjęciu uczestnicy wycieczki przy pniu lipy posadzonej przez J.I. Kraszewskiego w Objezierzu.

>>  zobacz więcej zdjęć z wycieczki  <<


 
Dni Lwowa w Poznaniu

W programie Dni Lwowa w Poznaniu był w tym roku towarzyski mecz Warta Poznań - Pogoń Lwów. rozegrany na Stadionie Warty przy Drodze Dębińskiej 12 września o godz. 17.30.  

Fot.: Jacek Kołodziej

Towarzystwo Miłośników Wilna przekazało prezent w postaci chlebów z Wilna i proporczyki WKS "Śmigły" Wilno. Jako duchowi spadkobiercy Wojskowego Klubu Sportowego "Śmigły" Wilno gratulujemy 100-letniej "Warcie" Poznań i kochanej "Pogoni" Lwów.

>>  Czytaj sprawozdanie z meczu <<
 

Więcej o Dniach Lwowa w Poznaniu na stronie Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich: www.lwowiacy.pl

*

8 września 2012 Narodowe Czytanie Pana Tadeusza.

Członkowie Towarzystwa Miłośników Wilna też tam byli i oczywiście czytali.

*

4 września 2012 - na pierwszym po wakacjach spotkaniu członków i sympatyków TMWiZW Joanna Ożarzewska i Krystyna Liminowicz opowiadały o swojej wyprawie na Litwę i do Królewca.

 

Zdjęcia z wycieczki na Litwę i do Królewca (fot. Joanna Ożarzewska).

*

 

15 sierpnia - Święto Wojska Polskiego

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg „Wielkopolska”, Środowisko „Ostra Brama” oraz Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej w Poznaniu uczcili Święto Wojska Polskiego.
 
W wigilię Cudu nad Wisłą, we wtorek 14 sierpnia 2012 r.,
po Mszy św. w Kościele św. Wojciecha w Poznaniu o godz. 18.30 odbyło się spotkanie w salce parafialnej, na którym wspólnie śpiewaliśmy pieśni żołnierskie i patriotyczne.

Na zakończenie zapaliliśmy znicze w miejscach pamięci związanych z walką polskich żołnierzy o wolność naszej Ojczyzny.
 

>> więcej

 

*

Młodzi pielgrzymi z Żytomierszczyzny w Poznaniu

>> czytaj więcej <<

*

Bernard Ładysz w Wilnie

90 lat temu urodził się w Wilnie wybitny śpiewak operowy - Bernard Ładysz.

Kiedy w roku 2005 Bernard Ładysz na scenie na Starym Rynku w Poznaniu podczas Kiermaszu Kaziukowego odbierał nagrodę ŻURAWINA powiedział, że spełniły się prawie wszystkie jego marzenia. Z wyjątkiem jednego. Marzy, aby pożegnać się z Wilnem w dobrym towarzystwie poznańczyków. Dlatego wspólnie z żoną Leokadią Rymkiewicz-Ładysz wziął udział w organizowanej /.../ przez Biuro Podróży "...wicze" wyprawie. (tekst za: Stefan Drajewski "Wilno jest ciągle polskie. Bernard Ładysz pożegnał się z rodzinnym miastem" Głos Wielkopolski 15.09.2006 r.)

Bernard Ładysz przy Ostrej Bramie w Wilnie.  (fot. archiwum TMWiZW)

"Podróż do Wilna okazała się wielką niespodzianką. Na nowo zakochałem się w swoim rodzinnym mieście".

>> więcej <<

*

Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej 
Oddział w Poznaniu
oraz
Środowisko "Ostra Brama" 
Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej 
w Poznaniu
zaprosiły  w dniu
 
8 lipca 2012 roku 

n a   uroczystości
68  ROCZNICY OPERACJI OSTRA BRAMA
 
" Bodaj widzieć padając w ataku, Polskę wolną i czystą jak łza ..." 
 
Program uroczystości: 
 

godz. 12.15 - Msza św. w kościele  Wojciecha na Wzgórzu św. Wojciecha ,

po mszy złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod tablicą   upamiętniającą żołnierzy i dowódców akcji Burza na Wileńszczyźnie oraz spotkanie przy kawie połączone z pokazem multimedialnym. 
 
 
 

Operacja Ostra Brama

operacja wojskowa rozpoczęta 7 lipca 1944 przez oddziały Armii Krajowej, w ramach Akcji Burza, w celu 
samodzielnego oswobodzenia Wilna z rąk okupanta niemieckiego siłami AK i zgodnego z założeniami "Burzy" wystąpienia wobec 
Armii Czerwonej "w roli gospodarza terenu". 
 
Plan operacji został opracowany już w marcu 1944 przez sztab okręgu wileńskiego - zakładał on zdobycie miasta przez połączone siły wileńskiego i nowogrodzkiego okręgu AK. W całej operacji wileńskiej brało udział około 9 tysięcy żołnierzy AK na terenie okręgu wileńskiego i około 6 tysięcy na terenie okręgu nowogródzkiego. W sumie (wraz ze schwytanymi w lasach pod Wilnem) w czasie akcji "Burza" na Wileńszczyźnie internowano ok. 5 tys. podoficerów i szeregowców, umieszczając ich początkowo w obozie w Miednikach skąd 1/4 zbiegła zaś oficerów wywieziono do Riazania. Niektórzy po pewnym czasie zdecydowali się wstąpić w szeregi 1 Armii Wojska Polskiego. Większość została jednak przymusowo wcielona do pułku rezerwowego Armii Czerwonej, zaś po odmowie złożenia przysięgi osadzona w obozie dla internowanych AK-owców w Kałudze do wyrębu lasów, skąd byli stopniowo zwalniani w latach 1946 - 1947.

 Zobacz zdjęcia z uroczystości w 2012 roku >>
 

Tablica przy kościele św. Wojciecha w Poznaniu.

*

Ejszyszczanie w Kaźmierzu i w Poznaniu.

30 czerwca 2012 r. odbyły się uroczystości związane z 10-leciem Towarzystwa Miłośników Wilna w Kaźmierzu Wielkopolskim. Po Mszy świętej, odprawionej w intencji założycieli, a także wszystkich żyjących i nieżyjących członków Towarzystwa, odbyła się wspaniała uroczystość na której gratulacjom nie było końca. Całość okrasił występ Zespołu Pieśni i Tańca Ejszyszczanie z Litwy oraz lokalnych zespołów. Na ręce aktualnego Prezesa, Pana Zbigniewa Maciejczyka, złożony został medal z Matką Bożą Ostrobramską oraz list gratulacyjny w którym Pan Prezes - Ryszard Liminowicz w imieniu TMWiZW o/w Poznaniu serdecznie podziękował bratniemu Towarzystwu za 10-letnią wspólną przygodę Kresową gratulując wspaniałych dowodów niesienia DOBRA na rzecz naszych Rodaków na Wileńszczyźnie. Pamiątkowy Medal wykonany przez artystę plastyka Władysława Saletisa otrzymali również Pan Wiesław Włodarczak - współtwórca Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej w Kaźmierzu oraz Pan Józef Urbanowicz - jego pierwszy Prezes. Natomiast Halina Chmielewska, wice-prezes przekazała piękny album "Kraj lat dziecinnych" Jana Bułhaka.

1 lipca 2012 r. zespół wystąpił na festynie zorganizowanym przez Radę Osiedla Junikowo w Poznaniu.

>>  więcej o uroczystościach w Kaźmierzu <<

*

Noc Muzeów w Poznaniu - 19 maja 2012

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów członkowie Towarzystwa Miłośników Wilna spotkali się w Muzeum Pracowni Kazimiery Iłłakowiczówny (ul. Gajowa 4 m.8) a później w Muzeum Kraszewskiego (ul. Wroniecka 14).

O godz. 18.00 w Muzeum Pracowni Iłłakowiczówny wysłuchaliśmy pogadanki Elżbiety Andrzejewskiej - kustosz Muzeum, pt.: „Kazimiera Iłłakowiczówna – o życiu i twórczości poetki słów kilka”,  a później przez dwie godziny śpiewaliśmy piosenki kresowe i patriotyczne. Akompaniował Janusz Muraszko. Na zakończenie Pani Kustosz - Elżbieta Andrzejewska otrzymała z rąk Prezesa Towarzystwa medal z wizerunkiem Matki Bożej Ostrobramskiej.

>> Więcej zdjęć zobacz na stronie Muzeum Pracowni Kazimiery Iłłakowiczówny <<

Z kolei od godz. 22.00 w Muzeum Kraszewskiego wysłuchaliśmy pieśni do słów J.I. Kraszewskiego w wykonaniu artystów z Akademii Muzycznej w Poznaniu. Kustosz Muzeum - Krzysztof Klupp odznaczony został medalem z wizerunkiem Matki Bożej z Ostrej Bramy.

>> Zdjęcia na stronie Muzeum Kraszewskiego <<

 

 

 

 

 

Parafiada na Górczynie w Poznaniu

z udziałem Towarzystwa Miłośników Wilna

W niedzielę 12 maja przy kościele Świętego Krzyża w Poznaniu na Górczynie odbyła się Parafiada. Jednym z punktów programu była wystawa o J. I. Kraszewskim pt.: "Obrazy z życia i podróży". Wystawa ta prezentowana była wcześniej w Muzeum Kraszewskiego, a przygotowana została przez Towarzystwo Miłośników Wilna w Poznaniu. Oglądający wystawę parafianie mieli również możliwość obejrzenia pokazu multimedialnego o Kraszewskim. Członkinie Towarzystwa Małgorzata Jagielska i Krystyna Liminowicz chętnym opowiadały o miejscach na Kresach związanych z życiem wielkiego polskiego pisarza.

*

 

Finisaż Wystawy  „Obrazy z życia i podróży”

 w 200. rocznicę urodzin Józefa Ignacego Kraszewskiego

Pracownia Muzeum J.I. Kraszewskiego  ul. Wroniecka 14

9 maja 2012 (środa) godz. 18.00

               >> o Muzeum Józefa I. Kraszewskiego w Poznaniu <<

>>  zobacz zdjęcia z wernisażu  <<

 

 

 

*

Spotkanie z kapitan Martą Sziłajtis-Obiegło 

wtorek, 17 kwietnia 2012,  Dom Polonii (siedziba Wspólnoty Polskiej) - Stary Rynek 51, godz. 17.00.
 
Marta Sziłajtis-Obiegło urodziła się 25 października 1985 roku w Poznaniu. Związana jest jednak z Gdynią, gdzie mieszka większa część jej rodziny, tutaj też się wychowywała.
 
Przygodę z żeglarstwem rozpoczęła w liceum. Kontynuowała naukę na kierunku, który nie kolidował z licznymi wyjazdami: Turystyka i Rekreacja. W 2008 roku uzyskała tytuł magistra na Akademii Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego w Poznaniu. Obecnie kontynuuje naukę na studiach podyplomowych. Mimo, że czasy szkolne spędziła w Poznaniu, sentyment do morza pozostał.

Żeglarstwo nie było jedyną dyscypliną, z którą związana była Marta. Od wielu lat jeździ konno i pływa sportowo. Maluje na szkle i gra na gitarze, a kiedyś nawet chodziła na lekcje baletu i śpiewała w chórze. Górskie wędrówki z plecakami i spływy po rzekach uzupełniają obraz dziewczynki, o której mówili "żywe srebro".

O REJSIE DOOKOŁA ŚWIATA NA JACHCIE MANTRA 28
 
Kapitan Marta Sziłajtis-Obiegło opłynęła samotnie świat. 
20 kwietnia 2009 kapitan Marta Sziłajtis-Obiegło, wpłynęła do Mariny w Puerto La Cruz w Wenezueli kończąc swój samotny rejs dookoła świata. Rejs rozpoczął się w tym samym porcie 27 kwietnia 2008 i trwał 358 dni. Młoda żeglarka przepłynęła łącznie ponad dwadzieścia pięć tysięcy mil i zatrzymała się w 19 portach w 11 krajach.
Trasa rejsu prowadziła z Wenezueli przez Morze Karaibskie, Kanał Panamski, Pacyfik, Północną Australię, Ocean Indyjski i Południowy Atlantyk. Po drodze odwiedziła Panamę, Wyspy Galapagos, Polinezje Francuską, Wyspy Tonga, Vanuatu, Australię, Wyspy Kokosowe, Mauritius, Afrykę Południową, Wyspę Świętej Heleny i Brazylię. Rejs przebiegł bardzo sprawnie i szybko, choć nie obyło się bez dramatycznych wydarzeń.
U słynących z ciężkiej pogody wybrzeży Afryki Południowej jacht wszedł na mieliznę i został odholowany do Port Elizabeth. Na szczęście ani żeglarce ani jachtowi nic poważnego się nie stało. Ambitna żeglarka postanowiła powtórzyć felerny odcinek rejsu, wróciła do Durban i ponownie przepłynęła wzdłuż afrykańskiego wybrzeża, tym razem bez awarii.
Kapitan Marta Sziłajtis-Obiegło jest najmłodszą Polką, która samotnie opłynęła świat.
 Żeglowała na jachcie "mantra ANIA" o długości 8.5 m. Projektantem, budowniczym i właścicielem jachtu oraz organizatorem rejsu jest Andrzej Armiński, inżynier budowy okrętów i kapitan jachtowy, właściciel stoczni jachtowej w Szczecinie. Samotny rejs dookoła świata Marty Sziłajtis-Obiegło jest piątym wokółziemskim rejsem zorganizowanym przez Andrzeja Armińskiego.
W powitaniu jachtu w Puerto la Cruz wzięło udział grono krajowych i zagranicznych przyjaciół Marty, a także ambasador RP w Caracas pan Krzysztof Jacek Hinz, gubernator stanu Anzoategui, w którym leży Puerto La Cruz i pani burmistrz Barcelony oraz kilka stacji telewizyjnych i liczni dziennikarze.

 

Zobacz też:
http://www.szilajtis.com

*

Dla dzieci z Lidy.

Przed Świętami Wielkanocnymi razem z uczniami i nauczycielami z Gimnazjum nr 50 w Poznaniu przygotowaliśmy świąteczne niespodzianki dla polskich dzieci z Lidy na Białorusi.

 

 

 

 

 

*

XIX  KAZIUK w POZNANIU

 

4 marca 2012

>>  więcej  <<

*

 

„OPŁATEK  WILEŃSKI”

 

 Tradycyjne spotkanie opłatkowe członków i przyjaciół Towarzystwa Miłośników Wilna odbyło się w CK ZAMEK

 5 stycznia 2012

 

 

 

Przejdź do >> Strony Głównej << Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział w Poznaniu.