Świąteczna pomoc dla Rodaków na Wileńszczyźnie

W dniach 13-16 grudnia 2010 r. na Wileńszczyźnie przebywała kilkuosobowa grupa, która zawiozła do naszych Rodaków zebrane na początku grudnia dary. Odwiedzono z darami kilka polskich szkół: w Wilnie Gimnazjum Jana Pawła II i Mickiewicza, polską szkołę w Kolonii Wileńskiej, Duksztach Pijarskich i Rzeszy. Uczestnicy wyprawy zostali również serdecznie przyjęci przez słynnego kapłana Wileńszczyzny 104-letniego już ks. prałata Józefa Obrembskiego.

Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy !!!

 >> Zobacz zdjęcia z wyjazdu na Litwę w grudniu 2010 roku <<

************************************************

15 Jubileuszowy Koncert dla Wilnian

 >>zdjęcia z roku 2009 <<

zdjęcia z 2010 roku wkrótce !!!

**********************************************

600-lecie Bitwy pod Grunwaldem ...w Poznaniu

JAGIEŁŁOWYM  SZLAKIEM

Pod Patronatem Metropolity Poznańskiego,

Marszałka Województwa Wielkopolskiego i Prezydenta Miasta Poznania

Na  pamiątkę

dziękczynnej pielgrzymki Króla Władysława Jagiełły

po ZWYCIĘSTWIE GRUNWALDZKIM,

24 listopada 2010 roku wyruszYLIŚMY Jego śladami :

    Poznań - Inowrocław – Strzelno – Kwieciszewo –

    - Trzemeszno – Gniezno – Pobiedziska – Poznań

           >>szczegółowe informacje<< 

           >>zdjęcia z wyprawy<<

W Poznaniu obchody 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem zainaugurowaliśmy podczas uroczystości kaziukowych zorganizowanych przez Towarzystwo Miłośników Wilna - 7 marca 2010 r. ,natomiast w listopadzie 2010 r. wyruszyliśmy na wyprawę szlakiem pielgrzymki dziękczynnej króla Władysława Jagiełły:

"Chcąc zaś dopełnić ślubu uczynionego przed wielką bitwą pod Grunwaldem, że dla uczczenia Najświętszego Sakramentu nawiedzi klasztor poznański,  /Król Władysław/ ruszył z Inowrocławia i przez Strzelno i Kwieciszków przybył do Trzemeszna; skąd ku czci Boga i Ś. Wojciecha pieszo udał się do Gniezna. Z Gniezna przybył do Pobiedzisk a stąd znowu piechotą aż do Poznania do klasztoru Bożego Ciała pielgrzymował. Tu przybywszy w Poniedziałek w wigilią Ś. Katarzyny, i trzy dni poświęciwszy nabożeństwu, tą samą drogą wrócił do Inowrocławia...". 

Z kronik Jana Długosza na Rok Pański 1410

    zobacz >> zdjęcia z inauguracji 600-lecia Bitwy Grunwaldzkiej w Poznaniu podczas Kaziuka <<

***

POZNANIACY ROSSIE

1 listopada 2010 odbyła się kolejna kwesta na Junikowie i Miłostowie

NA ODNOWIENIE ZABYTKÓW WILEŃSKIEJ ROSSY

i CMENTARZA ZASŁUŻONYCH WIELKOPOLAN W POZNANIU

czytaj >> w Kurierze Wileńskim o poznańskiej kweście <<

 zobacz >> zdjęcia z poznańskiej kwesty <<

 

***

Obywatelski Komitet
Inicjatywy Ustawodawczej
"Powrót do Ojczyzny"
 >> szczegóły <<

***

Spotkanie z odkrywcą grobów w Katyniu

7 września 2010 - na zebraniu Towarzystwa spotkaliśmy się z Teofilem Rubasińskim.
Teofil Rubasiński był jednym z trójki, obok Jana Wachowiaka i Zygfryda Musielaka, polskich robotników przymusowych z Bauzugu nr 2005, którzy w lecie 1942 roku odkryli w Lesie Katyńskim groby polskich oficerów. O swoim odkryciu robotnicy poinformowali władze niemieckie, które jednak wówczas nie zareagowały. Po ucieczce z Bauzugu Teofil Rubasiński sporządził plan Lasu Katyńskiego i przekazał go władzom Polskiego Państwa Podziemnego. Na przełomie 1942 i 1943 Niemcy rozpoczęli pracę ekshumacyjne i po odkryciu kolejnych masowych grobów, 13 kwietnia ogłosili odnalezienie zwłok rozstrzelanych polskich oficerów.

***

   "Rota" w Wilnie

100 lat temu Feliks Nowowiejski skomponował "Rotę" do słów Marii Konopnickiej.  Nie wszyscy wiedzą, że po wyzwoleniu Wilna przez polskie wojsko w kwietniu 1919 r., władze miasta wybrały właśnie melodię "Roty" Nowowiejskiego jako hejnał wileński, grany codziennie z wieży katedralnej.

Na taki wybór wpłynęły przesłanki patriotyczne: sława wiersza Konopnickiej w okresie zaborów i popularność kompozytora, twórcy melodii do pieśni bliskich polskim sercom. Po kilku latach zaczęto jednak krytykować taki wybór. Wysuwano różne argumenty: że nie ma on nic z tradycji wileńskiej, że jest anachronizmem, a nawet niektórzy uważali, że zawiera upokarzające słowa. Dyskusje te nasiliły się po uruchomieniu wileńskiej radiostacji. W 1929 roku znana w Wilnie literatka i dziennikarka Helena Romer-Ochenkowska zaproponowała, aby zastąpić "Rotę" melodią pieśni "Witaj Panno" tradycyjnie śpiewaną w Ostrej Bramie, której twórcą był, jak się z czasem okazało, Stanisław Moniuszko. Odbyły się dyskusje, również na antenie wileńskiego radia i pomysł poparto. Władze kościelne i wojskowe zaaprobowały i odtąd co południe dwaj trębacze z ułańskiego szwadronu sławili z katedralnej wieży Matkę Miłosierdzia z Ostrej Bramy. Wileński hejnał rozbrzmiewał codziennie do września 1939 roku. (Tekst wg Kalendarza Wileńskiego).

***

W "WILLI WŚRÓD RÓŻ" U PANA JANA NOWOWIEJSKIEGO

6 kwietnia 2010 r. członkowie Towarzystwa Miłośników Wilna byli gośćmi pana Jana Nowowiejskiego, (syna kompozytora Feliksa Nowowiejskiego) w Salonie Muzycznym przy al. Wielkopolskiej 11 w Poznaniu. Obejrzeliśmy eksponaty i zdjęcia związane z życiem kompozytora, wysłuchaliśmy utworów fortepianowych skomponowanych przez Feliksa Nowowiejskiego w wykonaniu jego syna oraz spędziliśmy miło wieczór na serdecznej rozmowie z Gospodarzem Salonu.

 

 

 

Na zakończenie spotkania pozostawiliśmy wpis w księdze pamiątkowej: "Zachwyceni tym pięknym miejscem, gdzie pomnikowy Kompozytor staje się bliskim człowiekiem, dzięki wspaniałemu talentowi gawędziarskiemu Pana Jana Nowowiejskiego, dziękujemy za gościnę i spędzone tu chwile. Tu każdy przedmiot, każdy kąt tego domu przypomina o historii naszej Ojczyzny, dostarcza patriotycznych wzruszeń. Dziękujemy Panu za możliwość wspólnego uczczenia 100-lecia "Roty" na poznańsko-wileńskim Kaziuku, za Pana obecność wśród nas".

     zobacz więcej zdjęć z wizyty >> w Salonie Muzycznym Feliksa Nowowiejskiego <<

***

NOC MUZEÓW 15 maja 2010  

 

Jednym z punktów bogatego programu Nocy Muzeów jest występ Jerzego Garniewicza i Janusza Muraszko w Muzeum-Pracowni Kazimiery Iłłakowiczówny (ul. Gajowa 4 m.8, tel. 61-847-36-45) .

 

 

 

zobacz zdjęcia z Koncertu artystów przy Restauracji Meridian na Sołaczu w ubiegłym roku.

 

18 maja 2010 - spotkanie członków i sympatyków TMWiZW odbyło się w Bibliotece Raczyńskich przy pl. Wolności. Krystyna Liminowicz zaprezentowała materiał multimedialny o Elizie Orzeszkowej w 100-lecie śmierci pisarki.

Informacja nadesłana: 6 maja 2010 Wieczór rosyjskich bardów

SYBERYJSKI BARD ZAPRASZA - koncert muzyki rosyjskiej. Gitara i śpiew - Evgen Malinovskiy. Podczas koncertu będzie można usłyszeć utwory Władimira Wysockiego, Aleksandra Rozenbauma, Bułata Okudżawy. PoemaCafe (ul. Wodna 12), 6 maja 2010, godz. 19,30, wstęp 25 zł.  >> więcej <<

***

Przedwojenne Kresy. Najpiękniejsze fotografie. 

To pięknie wydana książka z wieloma interesującymi starymi fotografiami z Kresów.

Polecamy.

***

Opowieść o Katyniu

W 70-rocznicę zbrodni katyńskiej w kościele p.w. Świętego Krzyża na Górczynie w Poznaniu (28 kwietnia, godz. 17.00) dr Janina Pańczak ze Stowarzyszenia opowiadała o Katyniu.

       >> zdjęcia ze spotkania <<

 

KATYŃ - 70 ROCZNICA ZBRODNI.

UROCZYSTOŚCI W POZNANIU

Z powodu tragedii smoleńskiej Koncert Patriotyczny odbył się w innym terminie. 

***

WYSTAWA Uniwersytet Stefana Batorego w Wilnie 1919-1939 otwarta w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu

Ciekawą wystawę o dziejach reaktywowanego w 1919 roku Uniwersytetu Wileńskiego otwarto ostatnio w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu. Kuratorami wystawy są dr Anna Supruniuk i dr Mirosław A. Supruniuk. Wystawa była czynna do 8 maja 2010 r.. Obok kilka zdjęć z wernisażu w którym uczestniczyli przedstawiciele naszego Towarzystwa.

Z Andrzejem Jazdonem Dyrektorem Biblioteki UAM i Mirosławem Supruniukiem rozmawiają Krystyna Liminowicz i Anna Niedziela z Towarzystwa Miłośników Wilna.

więcej informacji o wystawie znajdziesz  >> TUTAJ  <<

***

ZESPÓŁ ZGODA Z WILEŃSZCZYZNY NA KAZIUKU W POZNANIU

7 marca 2010 r. na KAZIUKU w Poznaniu wystąpił zespół ZGODA z Rudomina na Wileńszczyźnie. Zdjęcia z obchodów kaziukowych w 2010 roku >> tutaj <<

Ten wspaniały zespół gościł już w Poznaniu w roku 2002 i 2006.

Oto zdjęcia z poprzednich pobytów:

Młodym artystom niestraszny kilkustopniowy mróz podczas Kaziuka w 2002 roku.

Fot.: Ryszard Pinkowski

zobacz  >> więcej zdjęć <<

>> W Kanadzie o poznańskim Kaziuku <<

(Aby przeczytać artykuł Kazimierza Niechwiadowicza zamieszczony w kanadyjskim miesięczniku "Wiadomości Polonijne" kliknij powyższy link, następnie wejdź w zakładkę z prawej strony ekranu THUNDER BAY i zobacz nr z kwietnia 2010 strona 17-18).

*

POZNANIACY-ROSSIE: w Wilnie rozpoczęto nowe zadanie

>> W Kurierze Wileńskim o rozpoczęciu prac przy renowacji grobowca Burzyńskich na Rossie, dzięki funduszom zebranym podczas akcji "Poznaniacy - Rossie".

Z informacji nadesłanych: ZAPOMNIJ O KRESACH

to tytuł najnowszego reportażu zrealizowanego przez magazyn Wiedza i Życie „Inne Oblicza Historii” i Telewizję Sudecką. Jest to żywy dokument  zbrodni,  pełen bolesnych wspomnień i przerażających obrazów mordu dokonanego na ludności polskiej przez UPA. To  przejmujące relacje ludzi, których trzeba wysłuchać dla odkrycia prawdy o Kresach…

Film ukaże się jako dodatek do najnowszego wydania magazynu Wiedza i Życie „Inne Oblicza Historii” i dostępny będzie na terenie całego kraju od 12 lutego 2010.

Poznańska premiera filmu odbędzie się podczas konferencji historycznej: Ukraina - Polska 13 marca 2010 r. w Pałacu Działyńskich. Konferencję organizuje Stowarzyszenie Warsztaty Idei Obywateli Rzeczypospolitej.

 

Z informacji nadesłanych: URODZINY CZESŁAWA NIEMENA

Koncert - Urodziny Czesława Niemena w Blue Note (Poznań, ul. Kościuszki 76/78) poniedziałek, 15 lutego 2010, godz. 19.30. Wystąpią: Grażyna Łobaszewska, Natalia Janowska, Eva Navrot, Jarosław Królikowski, Grzegorz Kupczyk, Janusz Musielak, Romuald Wydrzycki, Krzysztof Wodniczak, Simple Blue Czy Gitary?

Zdjęcia z Koncertu Urodzinowego w roku 2009 zobacz >>>  tutaj <<<

OPŁATEK WILEŃSKI 2010

  12 stycznia w Centrum Kultury Zamek odbył się nasz doroczny WILEŃSKI OPŁATEK. Oprócz filmowej relacji z wyjazdu z darami do naszych Rodaków na Wileńszczyźnie uczestnicy podzielili się opłatkiem, śpiewali kolędy, zajadali słodkości, degustowali kisielek żurawinowy, słowem miło spędzili kilka popołudniowych godzin.

 

     >>  więcej zdjęć z Opłatka  <<

Przejdź do >> Strony Głównej << Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział w Poznaniu.